RSS
szukaj
RSS
A A A K
SmodBIP

Informacje o jednostce

MIEJSKI DOM KULTURY powstał w 1975 roku. Swoim zasięgiem obejmował kilka placówek w mieście, m.in. Kino-Teatr Związkowiec, Kawiarnie Fama i Promenada, Klub Krąg oraz obiekty plenerowe: Scenę w Zwierzyńcu i Amfiteatr. Na początku lat 90-tych, w obliczu przemian w Polsce, również MDK przeżywał swoją restrukturyzację, a w 1994 roku zmienił nazwę na BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY

Białostocki Ośrodek Kultury corocznie organizuje prawie 200 imprez z udziałem ponad 45 tysięcy osób. Wśród licznych propozycji kulturalnych skierowanych do szerokiego spektrum odbiorców, spektakularny sukces odnoszą Dni Miasta Białegostoku. W ramach Dni Miasta organizujemy duże przedsięwzięcia kulturalne. W ostatnim roku odbyły się między innymi: koncert jazzowy Trio Andrzeja Jagodzińskiego, pokaz grup tanecznych z Afryki w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich oraz widowisko pt. „Sen Nocy Letniej” z udziałem tenora Aleksandra Teligii i Iwony Hossa oraz Orkiestry Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Wszystkie te wydarzenia zgromadziły kilkutysięczną widownię na Plantach i na placu teatralnym. Entuzjastyczny odbiór widzów tego artystycznego wydarzenia oraz bardzo dobre recenzje w prasie przekonały nas do kontynuacji tego typu koncertów również w tym roku.

Niemniejszy sukces odnosi festiwal Dni Sztuki Współczesnej z udziałem znakomitych aktorów, teatrów alternatywnych i poszukujących. Festiwal trwa zwykle 10 dni. W programie głównym prezentowany jest TEATR: kameralne spektakle, warsztaty teatralne i artterapia, widowiska plenerowe, parady teatralne, teatr telewizji oraz teatr radia: słuchowiska. Doskonałym uzupełnieniem jest rozszerzenie programu głównego o inne dziedziny sztuki: MUZYKĘ, FILM, TANIEC, FOTOGRAFIĘ, KOMIKS, PERFORMANCE, LITERATURĘ … Ogółem program DSW zawiera co roku około 30 przedsięwzięc, są to działania o wysokim poziomie artystycznym, często niekonwencjonalne. Zdarza się, że pojawiają się propozycje ludyczne, które także cieszą się popularnością. Odbiorcami festiwalu jest publicznośc wielopokoleniowa: to widzowie przygotowani i nietuzinkowi, ale też przypadkowi, którzy potykają się o sztukę na ulicy.
Wśród wykonawców ostatnich czternastu lat byli m.in.: Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży, Teatr Porywacze Ciał, Teatr Usta Usta, Teatr Strefa Ciszy, Polski Teatr Tańca z Poznania, Śląski Teatr Tańca, Teatr Akademia Ruchu z Warszawy, Provisorium i Kompania Teatr oraz Scena Plastyczna KUL z Lublina, Teatr im. J. Słowackiego, Teatr KTO i Teatr 38 z Maciejem Maleńczukiem z Krakowa, Teatr KANA ze Szczecina, Oleg Żukowski z Teatru Derevo, Teatr Cinema z Michałowic, Teatr APART z Katowic, Studium Teatralne Piotra Borowskiego, Teatr Montownia, Unia Teatr Niemożliwy, Teatr Konsekwentny z Warszawy, Teatr Pławna, Klinika Lalek z Wolimierza i Kinior Sky Orkiestra, Teatr Kreatury z Gorzowa Wlkp., Maria i Jan Peszek w projekcie z zespołem VOO VOO i wiele innych grup. Niezapomnianym wydarzeniem był spektakl z udziałem Macieja Maleńczuka, który wykonywał m.in. kantyki hiszpańskie na dziedzińcu Pałacu Branickich (prasa pisała: „... Dostaliśmy pokaz warsztatowego mistrzostwa...”, „...szaman fenomenalny...”). Znacząco istnieją na DSW akcenty muzyczne: jazz w wykonaniu Michała Kulentego, Mark’a Thomas’a, ale także odmienne w gatunku projekty pt.: „Miastomania” i „Maria Awaria”, „Czesław śpiewa”, „Stolik”, oraz eksperymentalna muzyka zespołu Cykada z Norwegii. Gośćmi festiwalu byli m.in.: Wojciech Krukowski (Akademia Ruchu), Leszek Mądzik (Scena Plastyczna KUL), Tadeusz Kornaś (Didaskalia), Jan Peszek, Danuta Stenka, Krzysztof Majchrzak. Na trwale w pamięci wiernych fanów DSW zachowały się widowiska plenerowe anektujące przestrzeń miejską: „Arka” i „Matki” TÓD oraz „Carmen Funebre” i „Makbet” Biura Podróży, „Krwawe wesele” Teatru Łaźnia Nowa oraz prapremiera polska „Femina” Teatru APART. Na zamówienie festiwalu powstawały produkcje artystyczne, m.in. „Erosion – Architektura. Obrazy” w reż. Marcina Libera - Teatr Usta Usta/2xu. Wielkim przedsięwzięciem logistycznym i wydarzeniem artystycznym była Parada Teatralna „Trzy okresy życia kobiety” w reż. Jerzego Zonia - Teatr KTO, z udziałem Chóru Politechniki Białostockiej pod dyr. Violetty Miłkowskiej. „Wielotysięczna publiczność uczestnicząca w spektaklach plenerowych z dużym zainteresowaniem przyjęła grę aktorską, wystawiając bardzo dobre recenzje kilkuminutowymi owacjami dla wykonawców” - Artykuły w prasie mówiły o kolejnym sukcesie Dni Sztuki Współczesnej, o jedynej tego typu imprezie „na Wschód od Wisły”.
Kolejna edycja DSW w maju!

Inne nasze propozycje, to cykl pt. "Ciekawi świata”. Oprócz pokazu slajdów, obecnie wprowadziliśmy degustację potraw oraz dodatkowe atrakcje takie jak nauka tańca, pokaz ubiorów, wizyty ambasadorów i przedstawicieli prezentowanych krajów itp.
Białostocki Ośrodek Kultury jest też współorganizatorem licznych imprez m.in.: Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Żeglarskiej KOPYŚĆ, Festiwal Kultury Ukraińskiej, Wiosny Francuskiej, Podlaskiego Festiwalu Moniuszkowskiego, Imprez Integracyjnych (Spotkania ze Sztuką, Kolędy to Czas).

Ogromną popularnością cieszą się też działania związane z kinem Forum. Pokazy filmów krótkometrażowych SHORTY, Dyskusyjny Klub Filmowy przy B.O.K., Euroshorts – pokaz filmów awangardowych, reklamowych itp., gromadzą kilkusetosobową publiczność. Pokazy kina niemego z muzyką na żywo są jedynym tego typu działaniem na terenie nie tylko miasta, ale też i regionu.

Festiwal "Jesień z Bluesem" jest spotkaniem ludzi bluesa zamykającym kalendarz bluesowych festiwali. To czyni zeń pewnego rodzaju podsumowanie - ostatnią w danym roku okazję do zetknięcia się z gwiazdami bluesa, zarówno polskiego, jak i światowego formatu. Białostocki festiwal jest najstarszym w Polsce - pierwsza edycja odbyła się w roku 1978, a jego pomysłodawcą był legendarny harmonijkarz Ryszard "Skiba" Skibiński - lider Kasy Chorych. Jesienny festiwal jest też jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce północno-wschodniej. Podczas "Jesieni z Bluesem" można usłyszeć bluesa akustycznego, elektrycznego, blues-rocka, boogie, jump, swingującego rhythm'n'bluesa. Zgodnie z tradycją gościmy zarówno uhonorowanych muzyków, jak też "młodą krew polskiego bluesa" nie omijając białostockich wykonawców (Kasa Chorych, Formacja FRU, After Hours, The Hardworkers, Devil Blues). Do tej pory na "Jesieni z Bluesem" występowali m.in.: Tadeusz Nalepa, Dżem, Kasa Chorych, Gang Olesna, Blues Flowers, Nocna Zmiana Bluesa, Ewa Uryga, Boogie Boys, Easy Rider, Jan "Kyks" Skrzek, Leszek Cichoński "Guitar Workshop", JJBand, Boogie Chilli, jak też bluesmani z USA (Carlos Johnson, John "Broadway" Tucker, Janice Harrington, Phil Guy, Ike Cosse), z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Australii, Francji, Niemiec, Włoch, Węgier, Czech, Słowacji.

Kontakt: sekretariat (85) 746 13 11 Opublikował: Grzegorz Jaroniewski
Publikacja dnia: 11.03.2014
Podpisał: Joanna Organek
Dokument z dnia: 10.03.2014
Dokument oglądany razy: 3 700